HİS VE MEKAN
 
2014 Yılında yola çıktığımızda: Türkiye yeni bir Edebiyat Festivali kazandırmaktı hedefimiz. Geniş kitleler, sadece akademik dünya içerisinde yerleşik bölümlerden ibaret sanmasın ve dünya edebiyatlarının yetkin isimlerini, yaşayan yazar, akademisyen ve araştırmacılar anlatsın. UTEF bu amacını başarıyla gerçekleştirmiş olmanın gururunu hep taşıyacak hiç kuşkusuz.
 
2020 yılının çok da beklenilen bir yıl olarak anılmayacağı kesin. Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanan UTEF, dünyayı kuşatan salgının olumsuz izlerini bir nebze silmek adına e-ortamda gerçekleştirmeyi planladık. 
His ve Mekan, başlığıyla     yola çıktı UTEF; His duygu ile sezgi arasında duyuların bütünleştirdiği bir bakış, görüş ve algıdır. Yaşadıklarımızın öncesi, yaşanmışlıkların sonrasıdır. İnsan önce hisleriyle tutunur yaşama, sonra sevginin evrensel gücüyle yol alır. 
 
His ve mekan bağı, tıpkı ruh ve beden bağı gibi yalın ve tutkuludur. Bu ilkeden hareketle, festivalin ilkesi tanışmak ve tanıtmak olarak belirlendi. Tanışmayan insanlara tanımadıkları dünya edebiyatını tanıtmak ve evrensel dille buluşturmak hedeflendi. Öyle ki, 18 güçlü edebiyat: Türk, Rus, Alman, İngiliz, Fransız, İsveç, İtalyan, Kırgız, Kazak, Azerbaycan, Yunan, İspanyol, Japon, İran, Hint, Çin, Gürcü, Hollanda edebiyatının seçkin yazar, düşünür ve sanat insanları seçildi. 
 
Sözün gök kubbede bir sadaya dönüştüğü, resmin bir müzenin deposunda veya herhangi bir evde duvarda  sahipleriyle baş başa kaldığı yerde, yazının sonsuzluğu çağrıştıran gücüne inanıyoruz. Bu anlayışla UTEF, Türk ve katılımcı ülke düşünce tarihlerine yeni açılan yeni bir sayfadır.
 
Bu yıl ilk defa her yaştan insanımızın düşünceleriyle, yazılarıyla katılması için: Kütüphane Haftası, 23 Nisan Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını gündemine alarak belirli gün ve haftalar içerisinde okumaya, çocuk ve gençlere dikkat çekmekte. 
 
Okuyan, düşünen ve her alanda üreten bir Türkiye’nin; aynı zamanda dünyaya  kültürel, sanatsal ve edebi katkı sunacak kadim mirasları yaşatarak ilerlemesini önemsiyoruz. Kendi yazgımızı insanlığın ortak yazgısından ayırmadan, sizleri UTEF ile tanışmaya ve dünya edebiyatının seçilen duayenlerini tanımaya, bu anlamda düşüncelerinizi yazılı olarak UTEF sayfalarında paylaşmaya davet ediyoruz.
 
Ümit Yaşar Gözüm
UTEF Danışmanı
Felsefeci, Yazar, Eleştirmen