E. Âlâ TÜRKMEN* : 

Türkiye’nin 2. Uluslararası Edebiyat Festivali olan Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali-UTEF; etkinliklerinin tamamında, edebiyatın yanı sıra kültür turizmine de dikkat çekerek, ilk kez 20-26 Ekim 2014 tarih arasında Ortahisar, Akçaabat, Maçka ve Tonya’da gerçekleştirildi. 

Tematik bir festival olarak kurgulanan UTEF, etkinliklerini de temaya uygun mekânlarda düzenleyerek, mekanın evrensel ve tarihsel değerine vurgu yapmaktadır. Açılışları “Tarih ve Mekân”, “Yol ve Mekân”, “Su ve Mekân” “His ve Mekân” temalarıyla; amacına uygun olarak Alacahan, Trabzon Havaalanı, Trabzon Limanı ve İnternette yapıldı. 

Festivalimiz, 2021 yılında yine Nisan ayında düzenleniyor. Ve yine Dünya gündemini sarsan salgın nedeniyle çevrimiçi yapılıyor. 

Zaman, sadece Trabzon’da değil, tüm Dünya’da adeta kişisel mekânlarda geçsin istiyor.

Bu yılın teması bu nedenle “Zaman ve Mekân.” 

Sanal UTEF Sayfalarında edebiyatseverlerle buluşurken, gelenekselleşme yolundaki kararlılığını da sürdürüyor UTEF. 

“Tanışmak ve Tanıtmak” ilkesi kapsamında gerçekleşecek olan UTEF’in ilgi alanları kültür, sanat ve edebiyat olup aynı zamanda bu disiplinlerin tarihe iz düşen yetkin temsilcileri. 
Amacı; 18 ülke edebiyatını tanıtmak üzere, edebiyatın 18 türüne dikkat çekerek, Trabzon’un 18 ilçesini kucaklamak. 

UTEF, bu yıl, Gürcistan’ın Yaşayan Edebiyat Değerlerinden birine ve 18 ülke edebiyatı temsilcisine ithaf ediliyor.

Yine, Her yaştan katılımcılarımız nezdinde 3 ayrı Belirli gün ve Haftayı etkinlik programına alarak, kutlama yapıyor.  Kaldı ki Gürcistan’dan, Azerbaycan’dan, Konya’dan, İstanbul’dan, Bilecik’ten, Bursa’dan, ve Trabzon’dan katılımcılarımız etkinliğimizin konukları olacaklar.

1-        “Kütüphane Haftasında UTEF, hafta boyunca her yaştan okuru kütüphanelere davet ediyor. 
*Festival kapsamında bireysel kütüphanelerinde veya dijital kütüphanelerde, UTEF’in ithaf edildiği yazarlarla ilgili araştırma ve incelenme yapılmasını; arzu edenlerin inceledikleri yazara dair makale yazarak, Festival adresine iletmelerini, yayınlanma hakkı elde edenlerin Festival Katılımcısı olacağını bildiriyor. 

2-          “23 Nisan Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü: UTEF; Programında yer verdiği ve Dünyanın birçok ülkesinde kutlanmakta olan bu etkinlik kapsamında her yaştan okuru, etkinliğe katılmaya davet ediyor.
*Bu etkinlik kapsamında; her türlü yaratıcı fikir ve eylemlerinin gönderilerinin, 23 Nisan 2020 tarihinde UTEF Sitesinde görülebileceğini bildiriyor.

3-         23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: UTEF, Milli Bayramımızı kutlamak ve sürpriz etkinliklerini paylaşmak üzere, her yaştan okuru 23 Nisan günü, UTEF Festival Sayfasına davet ediyor.

 

UTEF’e 2014 yılından bu güne katkıda bulunan tüm Kurumlarımıza, Katılımcı ülkelerin Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarına, STK’lara, danışmanlarımıza, yurt içi ve dışından gelen konuklarımıza; UTEF etkinliklerine kattıkları ve katacakları değer için teşekkür ediyorum.

 

*UTEF Kurucusu-Genel Yönetmeni, UTEFDER Başkanı, Yazar

Facebook@ UTEF61 , http://twitter.com/utef61 , utef61@yandex.com , 61utef@gmail.com , utef61@hotmail.com , http://instagram.com/utef61.