BASIN DUYURUSU
 
Türkiye’nin 2. Uluslararası Edebiyat Festivali olan : Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali-UTEF; etkinliklerinin tamamında, edebiyatın yanı sıra kültür turizmine de dikkat çekerek, ilk kez 20-26 Ekim 2014 tarih arasında Ortahisar, Akçaabat, Maçka ve Tonya’da gerçekleştirildi. 
 
Tematik bir festival olarak kurgulanan UTEF,  etkinliklerini de temaya uygun mekânlarda düzenleyerek, mekanın evrensel ve tarihsel değerine vurgu yapmaktadır. Açılışları  “Tarih ve Mekân”, “Yol ve Mekân”, “Su ve Mekân” temalarıyla; amacına uygun olarak Alacahan, Trabzon Havaalanı, Trabzon Limanında yapıldı.  
 
2020 yılında  Nisan ayında  düzenlenmesi planlanan festivalin, Dünya gündemini sarsan salgın nedeniyle iptal edilmek yerine, elektronik ortamda düzenlenmesi kararlaştırıldı.  Ortak aklın yarattığı “hislerimizle” en güvende hissettiğimiz “mekanlarımız” olan evlerimizde Sanal UTEF Sayfalarında sizlerle buluşurken, gelenekselleşme yolundaki kararlılığını da sürdürdü.  UTEF 2020’nin teması “His ve Mekân” olarak belirlenmiştir.
 
“Tanışmak ve Tanıtmak” ilkesi kapsamında gerçekleşecek olan UTEF’in  ilgi alanları  kültür, sanat, ve edebiyat olup, aynı zamanda bu disiplinlerin tarihe iz düşen yetkin temsilcileridir.
 
18 ülke edebiyatını tanıtmak üzere, edebiyatın 18  türüne dikkat çekmek ve Trabzon’un 18 ilçesini kucaklamaktadır. Aynı zamanda, Trabzon’un Yaşayan Edebiyat Değerlerinden 1 Yazarımıza ve 18 ülke edebiyatı temsilcisine ithaf edilmiştir.
 
UTEF, her yaştan katılımcılarımız nezdinde kutlamak üzere 3 ayrı Belirli gün ve Haftayı etkinlik programına alarak, 3 toplu etkinlik plânlamıştır.
 
1- “Kütüphane Haftası”. UTEF, hafta boyunca her yaştan okuru kütüphanelere davet etmiştir. 
*Festival kapsamında katılımcılarımızdan bireysel kütüphanelerinde veya dijital kütüphanelerde, UTEF’in ithaf edildiği yazarlarla ilgili araştırma ve incelenme yapmaları; -arzu ederlerse- inceledikleri yazara dair bir makale yazarak, tarafımıza iletmeleri istenmektedir. Katılımcılarımızın etkinlik gönderileri, UTEF internet sayfamızda yayınlanacaktır. Trabzon Şehrinden katılanlar için: Bulundukları ilçelerde konu edilmesi plânlanan ülke edebiyatlarının temsilcilerini “araştırma-inceleme konusu yapması” önerilmiştir.
2- “23 Nisan Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü:  UTEF; Programında yer verdiği ve Dünyanın birçok ülkesinde kutlanmakta olan bu etkinlik kapsamında her yaştan okuru, etkinliğe katılmaya davet ediyor.
*Katılımcılarımız, bu etkinlik kapsamında; her türlü yaratıcı fikir ve eylemin yanı sıra, hediyede bulunacakları kişi ya da kişiler adına oluşturacakları “23 Nisan Dünya Kitap Gününüz Kutlu Olsun” mesajlarını tarafımıza gönderdiklerinde, gönderileri 23 Nisan 2020 tarihinde UTEF Sitesinde yayınlanacaktır. 
3- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: UTEF, Milli Bayramımızı kutlamak ve sürpriz etkinliklerini paylaşmak üzere, her yaştan okuru 23 Nisan günü, UTEF Festival Sayfasına davet etmektedir.
 
UTEF’e 2014 yılından bu güne katkıda bulunan tüm Kurumlarımıza, Katılımcı ülkelerin Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarına, STK’lara, danışmanlarımıza, yurt içi ve dışından gelen konuklarımıza; UTEF etkinliklerine kattıkları ve katacakları değer için teşekkür ediyorum.
 
 
E. Âlâ TÜRKMEN
Kurucu-Genel Yönetmen