Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali


UTEF, 2014 yılında; Esma Âlâ Türkmen’in girişimi ile Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar, Akçaabat, Maçka ve Tonya İlçe Kaymakamlık ve Belediyeleri, Gürcistan, İran ve Rusya’nın Trabzon Başkonsoloslukları, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Atatürk Üniversitesi’nin katkılarıyla Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği sekretaryasıyla gerçekleştirildi. 

UTEF’in hedef kitlesi: 0 yaş gruplarındaki öğrenciler ve tüm okur-yazar kitlesiydi. UTEF, katılımcısı olan ülkelerin her birinin birer yazarına ithaf edildi; Aleksandre Puşkin, Nodar Dumbadze, Peyami Safa ve Seyid Muhammed Hüseyin Behçet-Tebrizi’ye bilinen adıyla Şehriyar’a. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükelçilikler, Sivil Toplum Kuruluşları başta olmak üzere, Yayınevleri, Edebiyat Dergileri, Kitapçılar tarafından desteklendi.

UTEF- Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali; ilke edindiği disiplinle her bir ülkenin edebiyatını dört ayrı ilçede irdeledi. Konuklara, ilçelerin kültür ve turizmi görünür kılınırken uluslararası bağ kurulması  sağlandı. Trabzonlu roman kahramanları, evlerinde ziyaret edildi. Edebiyatın, kültür ve turizme katkısı, bizzat yaşatılarak sergilendi. Karada ve denizde etkinlikler düzenlendi. Konuklar bir yatta ağırlandı; Trabzon’un kıyı şeridi boyunca seyir halinde iken; semt kitapları, yazarları tarafından seslendirildi, tarihi kemerlerin altına Karagöz perdesi kuruldu. 
UTEF etkinlikleri tema gereği, Trabzon’un tarihi mekânlarında gerçekleştirildi.
UTEF-2014’e katkı sunan yazarlar adına, kapanış̧ konuşmasını Rusya Federasyonu Kabardin Balkar Cumhuriyeti Yazarlar Birliği Başkanı Abdulkabeyev yaptı.

UTEF 2017; ikinci defa E. Âlâ Türkmen’in girişimi ile 22-26 Ocak 2017 tarih aralığında düzenlenebildi. Teması YOL ve MEKÂN’dı.  Bu defa sekretaryası, Trabzon Yazar Dernekleri Platformu ortaklığında yapıldı. Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar, Akçaabat, Sürmene ve Vakfıkebir Belediyeleri, Gürcistan, İran, Rusya Başkonsoloslukları, KTÜ ve Avrasya Üniversitesi ve Trabzon Ticaret Odası katkılarıyla, ilkeleri ışığında, teması gereği mekânlarda gerçekleştirildi. 

Trabzon Havalimanında ilk kez bir festivalin açılışına tanık olundu. Azerbaycan, Gürcistan, İran, Rusya’dan gelen konuklara Samsun’dan Batum’a Karadeniz illerinden gelen konuklar katkı verdi. UTEF-2017, “Roman Mekânına Yapılan Yolculuk” ile sona erdi. Vargit romanının mekânları olan Trabzon, Giresun, Ordu, Ankara, Bursa ve İstanbul illerinde, romanın mekânları, okurlarıyla ziyaret edildi.

UTEF; 2018 yılı Nisan ayında; UTEF Kurucusu-Genel Direktörü ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanının daveti ile Trabzon Limanında açılışını yaptı. Teması ‘Su ve Mekân’dı.  Trabzon Valiliği, Ortahisar, Akçaabat, Maçka, Sürmene, Tonya, Düzköy, Of, Arsin, Vakfıkebir, Tonya, Şalpazarı, Araklı sponsorluğu; Hayrat ve Çaykara Belediyelerinin misafirperverliği ile Trabzon’un 18 İlçesinde 18 ülke edebiyatında iz bırakan edebiyatçılar tanıtıldı; 18 Edebiyat Türüne UTEF Kurucusu, Danışmanları ve KTÜ mensupları tarafından dikkat çekildi. Yurt içinden ve dışından gelen konuklar, kültürel değerlerinin tanıtımını yaptı.

UTEF 2019 sponsorlarının seçimleri nedeniyle ertelenmek durumunda kalındı.

UTEF 2020; organize şekilde hazırlanırken bu defa da evrensel salgın nedeni ile, fiziki olarak yapılamayacağı anlaşılarak, elektronik ortamda gerçekleştirildi.

UTEF; 2014 yılında görünürlüğüne kavuşmuş olsa da; aslında yaşam yolculuğuna 2002 yılında başlamıştı! Farkındalık çalışmaları 2009 yılından itibaren Kurum-Kuruluşlar nezdinde yapılmaya başlanmıştı. Her doğum zordu! Sonrasında da yaşatmak için çaba gösterilmesi gerekirdi!

Görünen oydu ki UTEF, tarihini; 2020 yılında,  “evinde” yazacaktı!

Edebiyat etkinlikleri, etkisini, diğer alanlardaki etkinliklerden daha uzun süre hissettirmektedir. Bunun nedeni, yapılan yayınlarının kalıcılığındadır. Bir ülke kültürünü, diğer ülkelerde tanıtmanın en avantajlı yollarından biri, hiç şüphesiz yazılı olması ile mümkündür. 

UTEF; tüm Dünya’da etkinliklerin iptal edildiği bir yılda, sanal ortamda etkinlik gerçekleştirerek organizasyon kabiliyetini kendinde bulmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

2014 yılından bugüne gelinceye değin yolunda hanlar kuran UTEF danışmanı Sayın Ümit Yaşar Gözüm’ün organizasyona katkısı büyüktür. 

Festival ortağı ülkelerin danışmanları Sayın Nimet Yıldırım, Sayın Harun Çimke ve Sayın Sinem Baklacı’nın  yanı sıra UTEF’in konuk ülke edebiyat danışmanı Sayın Melek Kaba, UTEF’e destek olmaya 2020 yılında da devam etmiştir. 

Bu yılın katılımcıları; İlçe Belediyeleri, yayıncılar, akademisyenler, eğitimciler, genç yazarlarla birlikte 23 Nisan çocukları, UTEF 2020’nin etkinliklerine anlamlı izler bırakmıştır.