performer
  • OF - TRABZON 

ÇEVİRİ FESTİVALİ
KIRGIZİSTAN EDEBİYATI │ ÇEVİRİ FESTİVALLERİ

Tarih: 15 Nisan 2020 Çarşamba - Saat: 23:59

UTEF Sosyal Medya

Etkinlik Tamamlandı!

 

Edebiyat ile hisler ve mekânlar, duygular, olaylar, düşler, hayaller; kendine has dil kullanıcıları aracılığıyla estetik biçimde sözlü veya yazılı ifade ediliyor. 

Bilinmeyen dillerde yazılanları ise çevirmenler sayesinde öğreniyoruz. 

Hitabet sanatını öğretiyor edebiyat; yazı sanatını öğretiyor. 

Roman, öykü, şiir, efsane, masal, fabl edebiyat türlerimizden bazıları. 

Araştırma ve incelemenin edebiyat türü olduğunu, gazetenin, mektubun, dil ve yazı sanatının, anıların, mizah ve karikatürün, sinopsisin, librettonun, tesktin, binyıllar öncesinin giyim-kuşam ve süsleme sanatının edebiyatla ilişkisine tanık oluyoruz. Farklı kültürlerin mutfaklarını roman ve öykü kitaplarında buluyoruz. Yüzyıllar önce yazılan tiyatro metinlerini ve senaryolarını, yönetmenlerin sahneye koyuşuyla seyrediyoruz. Matbaalar çalışıyor; ciltlerce kitap kitapçılarda, okuru için satışa sunuluyor; kurumsal ve özel kütüphane raflarında yerini alıyor... Edebiyat sanatı ile yapılıyor tüm bunlar. 

UTEF, bu sanatın 18 türünü Trabzon’un 18 ilçesinde 18 ülke edebiyatçısına ithaf ederek sunuyor. Edebiyat türleri, ilçelerimizin özellikleri göz önüne alınarak mekânlarında sunuluyor. Teması, tanıtımlarımıza ışık tutuyor; “Kelâm ve Mekân” ile 2021’e hazırlanıyor. 

UTEF; kültürler arası diyaloğa hizmet eden projeler üreterek entelektüel dünyaya katkıda bulunmayı, insanlık onurunun parçası sayıyor. 

 

E. Âlâ TÜRKMEN

UTEF Kurucusu, Yazar