23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan 2020 Perşembe
 
 

“Çocuk sevgisi bir ihtiyaçtır.”

E. Âlâ TÜRKMEN*

 

23 Nisan 1920; Türk milletinin iradesini temsil eden ve Türk halkının egemenliğinin ilân edildiği mekân olan 1. Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarihtir. 

23 Nisan 2020; bugün, açılışının 100. yılı kutlanmaktadır. 

 

1921’de çıkarılan bir kanunla 23 Nisan, “Hâkimiyet-i Milliye Bayramı” olarak kullanmaya başlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milli bayramı olmuştur. 

23 Nisan 1922 yılındaki kutlamalarına öksüz ve yetim çocuklar ve öğrenciler de katılmıştır. Çocukların, Bayrama katılımı aslında hiç de tesadüf gelmemelidir. Çünkü bilinen ve görünen odur ki çocuklar, geleceğin büyükleridir. Bayrama, çocukların ve onları temsil edenlerin katılımını teşvik eden Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924'te “23 Nisan” gününün “Çocuk Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir. 23 Nisan 1925 yılında Hâkimiyet-i Milliye Bayramı “Çocuk Günü” olarak da kutlanmış; 23 Nisan 1926 tarihinden itibaren de “Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. “Himaye-i Etfal Cemiyeti” organizasyonunda düzenlenen 23 Nisan 1927, ilk kapsamlı “Çocuk Bayramı” tarihi olmuştur. 

 

Bir gün önceki 22 Nisan Hâkimiyet-i Milliye ve Milliyet gazetelerinde Himaye-i Etfal Cemiyeti yetkilileri şöyle bir bildiri yayımlamıştır: “Büyük Gazimiz çocuklarımızın 23 Nisan Bayramı'nı daha şerefli, daha sevinçli geçirmelerine vesile olacak büyük bir jestte bulunmuşlardır. Mustafa Kemal Paşa otomobillerinden birini törenlerde çocuklara tahsis etmiş ve Cumhurbaşkanlığı bandosunun çocuk sarayında, çocuk bayramı için görev yapmasını sağlamıştır. Şimdiye kadar Türk çocukları, devletin üst düzey yöneticilerinin hiçbirinden bu derece şefkat ve sahiplenme görmediklerinden bu saadete nail olan çocuklarımız ne kadar övünse ve sevinse yeridir.” 

 

1927’deki 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamalarına büyük ilgi gösteren Atatürk, o gün otomobilini ve Riyaset-i Cumhur Orkestrası’nı çocuklara tahsis etmekle kalmamış; gece, Ankara Evkaf Oteli’nde düzenlenen Himaye-i Etfal Cemiyeti Balosu’na da katılarak çocuklara ne kadar çok önem verdiğini göstermiştir. O gecedeki baloda yetim ve kimsesiz çocuklara yardım toplanmış; Gazi, Orman Çiftliği’nde ziyafetler vermiş, çocuk konulu piyes, temsil ve gösteriler hazırlanıp Halkevlerinde gösterilmesini sağlamıştır. 

 

UNESCO’nun, 1979 yılını “Çocuk Yılı” olarak duyurmasıyla, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu; TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatmıştır. Çocuk Bayramı artık uluslararası düzeye taşınmıştır. İlk olarak altı ülke katılmıştır şenliğe. Yıllardır yüzlerce ülke çocuğu Dünya’nın “tek” Çocuk Bayramına katılmak üzere Türkiye’ye gelmektedir. 

 

Doğum gününü Gürcistan, İran, Rusya ve Türkiye’nin edebiyatçıları ile kutlayan Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali-UTEF hedef kitlesini, okul öncesinden başlatmış; çocuklara yönelik atölye çalışmalarını organizasyonuna dahil etmiştir. 

Öte yandan UNESCO; 23 Nisan gününde ilk kez İspanya’da başlayan bir hediyeleşme gününü kutlama programına almış ve adına; Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü, demiştir.

UTEF; bu günü de “bayram” kabul etmiştir. 

Onun içindir ki ikinci yılından itibaren Nisan ayının 23. gününde; “Çocuk Edebiyatı Festivalini, Çocuk Bayramını, Dünya Kitap ve Telif Hakları Gününü” birlikte kutlamaktadır. Ev sahiplerinin makamına oturan Çocuk Yazarlarımız birkaç dakika Belediyeye Başkanlık yapmaktadır! 

Aslında bu geleneği 23 Nisan 1933 yılında makamını bir çocuğa devreden Mustafa Kemal Atatürk başlatmıştır. 

Şöyle demektedir anlamlı sözlerinden birinde: “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar, çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır.” 

O kadar çok sever ki çocukları bu değer; sadece dört kelimeye de sevgisini sığdırabilir: “Çocuk sevgisi bir ihtiyaçtır.” 

 

Kaybetmemek üzere, ulusal egemenliklerini ve Dünyanın tek çocuk bayramını; çok sevdiği çocuklara hediye etmiştir. 

 

Bir onurdur çocuklarla birlikte organizasyon yapmak. Üstelik Dünya’da, çocuklarına bayram hediye edilen tek ülkede ve o bayram gününde yapmak. 

 

Bu organizasyon bir bebek!

 

Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivalini çocuklarla birlikte büyütüyoruz...

 

Lütfen katılalım bayram sevinçlerine, kitap ve edebiyat sevgilerine...

 

TRABZON / 23 NİSAN 2020

 

*UTEF Kurucusu-Yazar

ala.g.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeri

Bersu Başar
Tuana Hanedan
Rabia Sevim
Gökçe Alemdaroğlu
Özüm Ayçiçek
Asrın - Arın Gündoğdu
Yarkın Aydurmuş